Przydatne linki

800 080 222
– rusza całodobowa bezpłatna infolinia
dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów


Już od dziś, 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy
w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej
i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się
ze specjalistami z
Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie
w najtrudniejszych sytuacjach.

Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których
nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi.
Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet
w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się
po wsparcie.

W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA
to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl

Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej
ze środków z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Więcej na temat wyników konkursu na stronie internetowej MEN.

Departament Informacji i Promocji

Ministerstwo Edukacji Narodowej
 

 

 

 

Szanowni Państwo,

chcielibyśmy zwrócić uwagę Państwa na nową grę Blue Whale Challenge czyli Niebieski wieloryb, która pojawiła się w Internecie. Gra dotarła do nas z Rosji,  gdzie już ponad setka młodych internautów popełniła samobójstwo. W Polsce odnotowano jeden przypadek śmierci samobójczej nastolatka ze Szczecina, która prawdopodobnie ma związek z grą.
Na podstawie tych danych można powiedzieć, że gra Niebieski wieloryb zagraża zdrowiu i życiu dzieci oraz nastolatków, wzbudza coraz większe ich zainteresowanie.

Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na udział w grze są osoby, które mają niską samoocenę, zaburzone relacje z rodziną czy rówieśnikami.

Grę Niebieski wieloryb  można określić jako zjawisko, które w Internecie określane jest mianem challengu, czyli wyzwania dla gracza. Gracze mają podjąć się w kolejnych dniach wykonania 50 zadań. Polecenia mogą mieć różny charakter, np. wstawanie o określonej godzinie, unikanie jedzenia, oglądanie horrorów, samookaleczenia. Ostateczne zdanie to samobójstwo. Kiedy gracz odmówi wykonania zadania, jest szantażowany.

Więcej informacji:
http://slaskie.naszemiasto.pl/artykul/lista-zadan-w-grze-niebieski-wieloryb-przerazajace-18-blue,4054214,artgal,t,id,tm.html
http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/a/niebieski-wieloryb-50-zadan-i-samobojstwo-blue-whale-challenge-prowadzi-do-smierci,11895286/2/
Polecam również : Czym dokładnie jest gra Niebieski wieloryb? Wywiad z Łukaszem Wojtasikiem z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Nie możemy tego bagatelizować, dlatego prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na treści, z których korzysta Państwa syn/córka w Internecie. Niepokojące zachowania dzieci mogące świadczyć o tym, że dziecko weszło do gry, można skonsultować z psychologiem, pedagogiem, wychowawcą klasy.

Porady i pomoc (także anonimowo) można uzyskać pod numerem telefonu: 800 100 100 (połączenie bezpłatne).


http://213.73.25.253/lato.mp4

Film zawiera ważne informacje dot. właściwego zachowania się nad wodą i korzystania z kąpieli w akwenach, a także instruktaż dotyczący postępowania w przypadkach zdarzeń na obszarach wodnych i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.


Co powinien wiedzieć rodzic w roku szkolnym 2017/2018

https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2017/08/broszuramen1a.pdf


Materiał edukacyjny dla dzieci promujacy szczepienia.

http://zaszczepsiewiedza.pl/bajka-dla-dzieci/