Biblioteka

 

Godziny pracy biblioteki

 

Poniedziałek     8.30-8.55, 9.40-10.45 i 13.35-14.30
Wtorek  7.30-8.55, 11.50-12.50 i 13.45-14.30
Środa  7.20-8.45, 9.50-11.50 i 12.45-13.20
Czwartek  7.15-7.50, 8.45-10.45 i 11.30-13.15
Piątek  8.45-9.50

 

 

Zadaniem naszej biblioteki szkolnej jest usprawnianie procesów efektywnego uczenia się, umożliwianie rozwoju zainteresowań i pracy samokształceniowej ucznia, jak również stwarzanie warsztatu pracy, miejsca, które kształtuje kompetencje informacyjne. Biblioteka w SP 23 to przyjazne miejsce w szkole. Tutaj nie tylko uciekamy od codziennych kłopotów, a zawsze uśmiechnięta i elegancka pani bibliotekarka Bożenka przygarnia nawet najbardziej „zbłąkane dusze”.

Zapraszamy do śledzenia Facebooka naszej szkoły, gdzie  na bieżąco informujemy o wszystkich działaniach naszej biblioteki szkolnej - https://www.facebook.com/szkola23

Nasza szkoła stała się benficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 . uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmocnienie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodkow  zycia społecznego stanowiących centrum dostepu do kultury i wiedzy. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

 


 

 

Ważniejsze wydarzenia

rok szkolny 2023/2024 

Szkolne Narodowe Czytanie w SP23.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP 9d 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała czytanie powieści "Nad Niemnem", w której polskość łączy się z treściami uniwersalnymi, które są refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem a jej treść nie straciła na swojej aktualności i pozostawia w czytelnikach niezapomniane wrażenia. 

Postanowiliśmy dołączyć do tej akcji🙂. W naszej szkole, 25 września zorganizowaliśmy Szkolne Narodowe Czytanie. Zdecydowaliśmy, że przedstawiciele przedszkola i wszystkich klas przeczytają wspólnie fragment powieści Elizy Orzeszkowej. To utwór, który nie pozwala zapomnieć nam o naszej trudnej historii. W przygotowanej przepięknej scenerii miło było posłuchać historii sprzed lat...

 

Świąteczny kiermasz książki  - „ Mikołaj też lubi czytać ”.

 

,,Zimowe czytanie z Babcią i Dziadkiem'' - serdecznie dziękujemy Pani Urszuli, która przeniosła Nas do zaczarowanego świata 🧙🤩... prezentując nam utwór,, Alicja w krainie czarów'' oraz  Paniom Irence i Krystynie ze Stowarzyszenia Inicjatorów Społecznych ,, Przyjazny Krąg'' w Elblągu za udział w naszym przedsięwzięciu bo nie ma większego daru,jaki możemy dać dziecku, niż moc czytania'' 📖♥️

 

Konkurs Pięknego Czytania Poezji Miłosnej

 

W naszej szkole odbywają się cyklicznie zajęcia z koła bibliotecznego a uczniowie biorący udział w pozalekcyjnej działalności biblioteki przygotowują się do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzieci współpracujące z biblioteką poszerzają swoją wiedzę o książce, rozwijają swoje różnorodne zdolności (plastyczne, literackie, recytatorskie), rozwijają zainteresowania czytelnicze. 

 

Spotkanie z lekturą  „W pustyni i w puszczy” .
Lekcja języka polskiego połączona z zajęciami bibliotecznymi w klasach 5 pod hasłem „Omawianie lektury nie musi być nudne czyli  lektura w pudełku”. Olbrzymie brawa za kreatywność, pomysłowość i ciekawe prezentacje uczniów 🏜️🌞🦁🦮🐘

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci zorganizowano w naszej szkole "Pasowanie na Czytelnika" dla uczniów klas pierwszych.  Imprezę zorganizowali członkowie Koła Bibliotecznego, którzy przygotowali krótką inscenizację, zagadki i piosenkę. Pierwszoklasiści złożyli uro zastępstw przyrzeczenie i podpis na przygotowanej dla każdej klasy książce. Każdy nowy czytelnik otrzymał pamiątkowy medal i zakładkę do książki.

 

Szkoła Podstawowa nr 23 w Elblągu otrzymała wsparcie finansowe w formie dotacji celowej na realizację działań w ramach priorytetu 3. Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe w wysokości 12 000 zł. Całkowity koszt realizowanego w szkole projektu wynosi 15 000 zł. Celem programu jest zakup nowości wydawniczych, wyposażenia do biblioteki szkolnej oraz realizacja działań promujących czytelnictwo.

 

Najaktywniejsi czytenicy naszej szkoly. Gratulacje dla Oliwii Ś, Kacpra T., Michała T., Tomka O , Kuby R., Karola S. I Kacpra R. 🎉🥇🥇🥇🎉To oni biją rekordy, a efekty znakomitego czytania dają wielką satysfakcję. Wyróżnienie również dla Bartka G., Oliwii Z , Wiktora J., i Nikoli Ż. 👏👏👏 Jesteście znakomici, tak trzymać. 👍😃

 

Grupa Lisków 🦊 wybrała się do Księgarni Quo Vadis📖, w której sami wybrali i sami kupili nowe książki do naszego kącika czytelniczego📒📕.

 

Zajęcia dla przedszkolaków "W krainie książek"

 

Konkurs,,Pięknego czytania". Uczestnicy klas I - III zachwycili jury swoją umiejętnością wyrazistego czytania. I miejsce  zdobył Filip Sieniawski II a
II miejsce zdobył Kacper Tałuć I a
III miejsce zdobyła Nicola Barańska II a.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do czytania.  

 

Biblioteka szkolna włączyła się w akcję promocyjną podczas ,,Dzwi Otwartch" . Pani bibliotekarka przygotowała stoisko czytelnicze a nasi goście dowiedzieli jak powstaje książka, czym zajmuje się bibliotekarz i co można znaleźć i robić w bibliotece. Dzieci miały możliwość wysłuchania krótkich bajeczek i mogły przyjrzeć nasz szkolny księgozbiór.

 

,,... W bibliotece z książek na półkach📚 trąbią słonie🐘🐘🐘, kuka kukułka,🐦
kwitnie paproć🌺, krzyczą Indianie,👺📢
szumią żagle na oceanie..."🌊⛵
                    (K. Wodnicka ,,W bibliotece")

O tym, że biblioteka jest miejscem, w którym spotykają się rozmaite historie, przekonały się przedszkolaki z grupy ,,Pszczółek"🐝, które w minionym tygodniu odwiedziły to magiczne miejsce w naszej szkole. Zaskoczone ilością książek zgromadzonych w jednym miejscu, próbowały już od wejścia zaspokoić swoją dziecięcą ciekawość, sięgając po napraszające się książki w kolorowych okładkach. 📚 Jak się jednak okazało, porządku w bibliotece pilnuje Pani Bożena - bibliotekarka 👩,  która przywitała nas ciepłym uśmiechem i objaśniła dzieciom zasady korzystania z biblioteki. Spośród wielu zbiorów, wybrała i zaprezentowała nam te najciekawsze, bogato ilustrowane, stanowiące niekiedy kolekcje. 

 

Biblioteka szkolna organizuje akcję sprzedaży książek pod hasłem "Warto czytać".
Jeśli szukasz ciekawej lektury w atrakcyjnej cenie - odwiedź nas koniecznie!
Czekamy na Ciebie w bibliotece w godzinach jej otwarcia. 
PAMIĘTAJ - WARTO CZYTAĆ!

 

Nasi uczniowie uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach organizowanych przy współpracy naszej biblioteki z innymi bibliotekami. Tym razem mieliśmy  okazję odwiedzić Bibliotekę Pedagogiczną! Nasze małe odkrywczynie i odkrywcy poznawały różne zakamarki tego magicznego miejsca, dowiedziały się, czym zajmuje się bibliotekarz, a przede wszystkim mogły zakosztować niezliczonej ilości fascynujących książek! To było prawdziwe literackie safari! 📚🔍

 

Kiermasz książki na Festiwalu Kwiatów 

 

Wspaniała akcja ,,Wiosenne czytanie z siostrą i bratem'', w której brała udział klasa 6a i Zerówka 😁😁😁😁
Przedsięwzięcie to miało na celu m.in.pokazanie, jak wspaniale można spędzić czas z bratem lub
z siostrą czytając książkę 😁📖
Zachęcamy zatem wszystkich do sięgania po książki, gdyż ,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła''♥️
(W. Szymborska)🍀

 

Biblioteka zawsze czeka- Pani Bożenka pomaga wybrać najmłodszym ciekawe pozycje książkowe i zawsze z uśmiechem wita każdego czytelnika.


Szkoła Podstawowa nr 23 w Elblągu realizuje projekt ,,Moda na czytanie" przy współpracy biblioteki szkolnej i nauczycieli języka polskiego.Powoli zbiżamy się do końca naszych działań zaplanowanych na ten rok szkolny i mamy nadzieję, że dzięki wspólnej inicjatywie nasi uczniowie czytają dużo lepiej i chętniej sięgają po książki.

 

Niedawno odbył się w naszej szkole Konkurs Pięknego Czytania Wierszy dla Mamy i Taty. Mieliśmy możliwość wysłuchania wielu różnych interpretacji. Jedne nas wzruszały, inne wywoływały uśmiech na naszych twarzach. Wszystkie recytacje  były piękne. Jednak trzeba było wyłonić zwycięzców. Wyróżniono następujące osoby: Ignacy Diesner 2b, Maksymilian Tomaszewski 5b, Paulina Kobelis 5b, Hanna Sosnowska 6a, Damian Śliwiński 6a, Zuzanna Wilk 4a.