Projekty szkolne
„SZKOŁA W MIEŚCIE”
#szkolawmiescie
Projekt „Szkoła w Mieście” to nowatorski sposób podejścia do realizacji podstawy programowej przy zachowaniu dbałości o poczucie tożsamości z miejscem, w którym uczeń żyje i rozwija się.
Ideą projektu jest realizowanie treści podstawy programowej w przestrzeni Miasta w różnych organizacjach/instytucjach (teatry, domy kultury, biblioteki, stowarzyszenia, kina, muzea, obiekty sportowe, wyższe uczelnie).
Celem projektu jest zmiana oblicza szkoły, wykorzystanie przestrzeni miejskiej jako fascynującego miejsca edukacji, wzbogacenie oferty edukacyjnej, wzrost jakości nauczania, uczynienie „uczestnictwa w kulturze” naturalnym elementem życia uczniów.
Uczniowie dzięki zajęciom poznają wiele nowych instytucji i obiektów. Są jednocześnie odbiorcami i twórcami kultury.
Zgodnie z założeniami projektu zajęcia dydaktyczne są realizowane w przestrzeni miejskiej w celu uatrakcyjnienia realizacji podstawy programowej z różnych przedmiotów: język polski, matematyka, zajęcia teatralne, fizyka, chemia, biologia, wychowanie fizyczne. Uczniowie realizują tematykę zajęć z podstawy programowej w atrakcyjnej formie w różnych instytucjach, są jednocześnie współtwórcami zajęć, warsztatów, doświadczeń. Udział w projekcie ma pozytywny wpływ na rozwój ich indywidualnych zainteresowań, sprzyja rozwojowi pod względem merytorycznym, poznawczym i emocjonalnym. Szkoła staje się miejscem pasji zarówno dla ucznia, jak i dla nauczyciela.
Projekt „Szkoła w Mieście” wzbogaca ofertę szkoły o elementy, dzięki którym dzieci i młodzież uczą się zaangażowania, współpracy, aktywności obywatelskiej, patriotyzmu lokalnego, wrażliwości na potrzeby innych, wolontariatu.
Cele:
- Kształcenie tożsamości regionalnej i społecznej .
- Kształcenie orientacji w najbliższym otoczeniu.
- Poznanie swojej miejscowości i okolic ukształtowania terenu, flory i fauny, osobliwości przyrody, rezerwatów przyrody.
- Kształcenie umiejętności obserwacji obiektów, charakterystycznych budowli i zjawisk przyrody, umiejętności analizowania ich, opisywania i nazywania, a także wyjaśniania niektórych.
- Uświadamianie korzyści wynikających z osobistego, czynnego udziału w działaniach na rzecz środowiska.
- Kształcenie poczucia więzi z tradycją i historią regionu.
- Kształcenie świadomości, że własny rozwój i postawa mają wpływ na zbudowanie lepszego świata.
- Rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów.
- Wdrażanie uczniów do zaangażowania, współpracy, aktywności, patriotyzmu, wrażliwości, potrzeby pomagania.
PROJEKT PLUS
W naszej szkole od dwóch lat działa Projekt Plus, który ma na celu doposażyć szkołę.
Klasy przygotowują swoje propozycje w formie plakatu, następnie odbywa się wewnątrzszkolne głosowanie oraz głosowanie na FB szkoły.
Pomysł, który zdobędzie największą ilość głosów wygrywa i jest realizowany przez Panią Dyrektor.