Szkoła Wierna Dziedzictwu
Nasze publikacje
Warmińsko-Mazurski Kwartalnik Oświatowy „Kajet” opublikował informacje o działaniach SP nr 23 związanych z pielęgnowaniem polskiej tradycji. W numerze 131 został zamieszczony artykuł pt. „ Tropem Wilczym”, a w 132 „ Pomnik dla Neli”.
----------
Uczniowie z Ukrainy zwiedzają Muzeum Archeologiczno- Historyczne
14 czerwca 2022r. klasa 2U obejrzała film holograficzny „Historie ponad granicami”, który opowiada historię regionu, Elbląga i okolic w tym również Królewca czyli dzisiejszego Kaliningradu. Celem było przybliżenie dzieciom ukraińskim historii miasta i regionu. Zwiedzanie wystaw : „Relikty chwały Elbląga i regionu”, „Elbląg- legenda Bałtyku”, czy „ Elbląg Re-conditus” dodatkowo zobrazowały uczniom koleje losu naszego miasta.
----------
Tropem Józefa Bema w Rumunii
W ramach programu Erasmus+ uczniowie z naszej szkoły wraz z nauczycielami panią Iwoną Głowińską oraz Małgorzatą Ferdyn przebywali w dniach 29.05- 03.06. 2022r. w Rumunii. Podczas pobytu odwiedzili Plac Unirii w mieście Kluż- Napoka , gdzie znajduje się kamienica Patakich i Telekich, w której mieszkał Józef Bem- bohater trzech narodów – Polski, Węgier i Turcji. Poznali historię polskiego generała, stratega i inżyniera wojskowego, który walczył o wolność i niepodległość ujarzmionych narodów.
----------
Malbork wita uczniów z Ukrainy
20 maja 2022 roku klasa 2U zwiedziła największy zamek gotycki w Europie. Lekcja muzealna z bratem Albertem pokazała uczniom, jak wyglądało codzienne życie rycerza- zakonnika . Jakie panowały prawa i obowiązki bractwa krzyżackiego. Przewodnik oprowadził grupę po krużgankach, kuchni, skarbcu. Największe wrażenie zrobił na uczniach odrestaurowany Kościół Najświętszej Marii Panny oraz Kaplica św. Anny. Dodatkową atrakcją tylko dla odważnych było wejście na wieżę, skąd było widać okolice Malborka oraz zarys miasta Gdańska.
----------
SP nr 23
upamiętnia pod
„Krzyżem Katyńskim”
82 rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej .
1 września 2021roku poczet sztandarowy pod opieką Pana Krzysztofa Marcińca wyszedł pod Krzyż Katyński znajdujący się na Cmentarzu Agrykola w Elblągu. Celem było uczestniczenie reprezentantów szkoły w obchodach upamiętniających męczeństwo Narodu Polskiego, oddanie hołdu bohaterstwu i poświęceniu wszystkich Polaków, budzenie szacunku dla czynów heroicznych naszego narodu.
----------
Sp nr 23 w kolejnej edycji „ Narodowego czytania"
W tym roku, 4 września, w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Juliusza Słowackiego odbyła się kolejna edycja akcji „ Narodowe Czytanie 2021” pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. W rolę Meli, Hanki i Hesi z dramatu Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej” wcieliły się uczennice z klasy siódmej i ósmej. Fragment sceny 1 z aktu III brawuro przeczytały : Magdalena Joć z klasy 8b oraz Karolina Andrychowska i Zuzanna Danielak z klasy 7c. Ekspresja intonacyjna naszych lektorek spotkała się uznaniem innych nauczycieli. Gratulujemy i dziękujemy za udział.
----------
Udział pocztu sztandarowego w Apelu Pamięci
w
82 rocznicę napadu ZSRR na Polskę
17 września 2021roku poczet sztandarowy wziął udział w uroczystości miejskiej pod Krzyżem Katyńskim, znajdujący się na Cmentarzu Agrykola w Elblągu. Celem było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Uczniowie z klas VIII, biorący udział w Apelu Pamięci, wysłuchali przemówienia Czesława Żukowskiego- Prezesa Oddziału Związku Sybiraków w Elblągu, który przypomniał znane z XIX wieku wywózki, które rozpoczęły się w kilku falach po 17 września 1939 roku.
----------
Udział w obchodach miejskich z okazji
82 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego
27 września 2021r. poczet sztandarowy wziął udział w uroczystości miejskiej pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, znajdującym się na skwerze Rotmistrza Pileckiego. Uczniowie uczestniczyli w uroczystości z okazji 82 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Wysłuchali przemówienia wygłoszonego przez Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego, które zakończyła salwa honorowa. Głównym celem obchodów jest upamiętnienie Polaków i ich bohaterskich czynów podczas walk wyzwoleńczych.
----------
II miejce szkolnego chóru „Słoneczny Squad”
w IV Elbląskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej
9 listopada 2021 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu odbył się IV Elbląski Festiwal Pieśni Patriotycznej. Nasz szkolny chór „Słoneczny Squad” ,wykonaniem utworu Moniki Brewczak pt. „Dla Niepodległej szli”, zdobył II miejsce w kategorii zespołów szkolnych klas 4-8. Natomiast Karol Kaśkiewicz z klasy 3 a otrzymał wyróżnienie za pieśń „ Marsz Pierwszej Kadrowej”. Serdeczne gratulacje!
Zachęcamy do obejrzenia naszego występu!
https://youtu.be/-f8GRO7o_E8
----------
Akademia z okazji 103 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste,
Umiłowanie historii, tradycji, języka,
Czy samego krajobrazu ojczystego”
Jan Paweł II
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Niech ten dzień nie będzie dla nas tylko kolejnym świętem, kolejną kartką w kalendarzu oznaczoną czerwonym kolorem, dniem wolnym od pracy. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajmy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce. Niech to święto sprawi, że w naszym codziennym zabieganym życiu staniemy na chwilę i wspomnimy naszych przodków walczących o wolność.
Społeczność naszej szkoły upamiętniła ten dzień uroczystą akademią. W nastrój dawnych, ciężkich czasów wprowadzili nas uczniowie klasy VII a, VII b, III a oraz grupa sześciolatków z przedszkola. Całości dopełnił chór szkolny śpiewając pieśni patriotyczne. Akademia była swoistą lekcją patriotyzmu i historii.
----------
Udział szkolnego chóru „Słoneczny squad”
w koncercie niepodległościowym na scenie miejskiej wraz z chórem
„ Alta Trinita”
Na szczególną uwagę zasługuje wystąpienie solistów ze szkolnego chóru w koncercie niepodległościowym, który odbył się 11.11. 2021r. Nasi chórzyści zaśpiewali na scenie miejskiej wraz z chórem „Alta Trinita” z Parafii Świętej Trójcy w Elblągu. Uroczystość została zorganizowana przez Departament Promocji Kultury i Turystyki UM w Elblągu. Przygotowania solistów do wspólnego koncertu, który wykonał takie utwory jak: „ Rota”, ” Dla Niepodległej szli” oraz „Osalutoris hostia” podjęła się Pani Eliza Kaczmarczyk.
----------
Msza za Ojczyznę
„ Alta Trinita dla Niepodległej
Dziękujemy za aktywny udział solistów z SPnr23 w wieczornym, godzinnym koncercie w Parafii Świętej Trójcy z chórem „Alta Trinita” z okazji 11 listopada.
Należy podkreślić znaczenie udziału uczniów, gdyż chór „Alta Trinita” pod dyrekcją naszej nauczycielki muzyki Pani Elizy Kaczmarczyk został uhonorowany przez Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Certyfikatem Skarbnicy Kultury Narodowej za dorobek w upowszechnianiu piękna pieśni polskiej i pielęgnowanie dziedzictwa Naro-dowej muzyki”.
----------
Wycieczka do Muzeum Warmii i Mazur oraz Planetarium w Olsztynie
23 listopada 2021r. klasa 8b oraz 7c zwiedziły Zamek Kapituły Warmińskiej oraz wystawy zaprezentowane w Muzeum Warmii i Mazur. Uczniowie zapoznali się z historią zamku oraz jego najsławniejszym mieszkańcem – Mikołajem Kopernikiem. Wzięli udział w astronomicznym pokazie dydaktycznym pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium pt. „ Podróż przez układ słoneczny”. Natomiast na warsztatach pt.” Muzealny detektyw” rozwiązywali zagadki, poszukując odpowiedzi wśród muzealnych eksponatów.
----------
W ramach projektu „ Elbląg nasza mała ojczyzna”
opracowanie regulaminu II Elbląskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek
on-line
II ELBLĄSKI KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
REGULAMIN
1. Organizator konkursu:
Szkoła Podstawowa nr 23 w Elblągu
Patronat :
Prezydent Miasta Elbląga Witold Wróblewski,
Biskup Elbląski Ks. Dr Jacek Jezierski.
Sponsorzy :
Nadleśnictwo Elbląg
PHU „Kluczyk- Derebeccy” w Elblągu
PHU Hurtownia Papiernicza – Krzysztof Tupaj w Elblągu
Proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Elblągu – ks. Artur Radacki
2. Cele konkursu:
- prezentacja wartościowych pod względem artystycznym kolęd i pastorałek ,
- wyszukiwanie młodych talentów,
- umożliwienie konfrontacji własnych umiejętności z rówieśnikami,
- podtrzymanie w młodym pokoleniu tradycji śpiewu kolęd,
- poszerzenie wiedzy na temat tradycji bożonarodzeniowych,
- wytworzenie świątecznej atmosfery.
3. Uczestnicy:
W konkursie mogą wziąć udział soliści w następujących kategoriach wiekowych:
- dzieci uczęszczające do przedszkoli
- uczniowie szkół podstawowych klas 1-3,
- uczniowie szkół podstawowych klas 4-8.
4. Warunkiem udziału jest przesłanie formularza zgłoszeniowego oraz przygotowanie jednego utworu i przesłanie nagrania w postaci filmiku video.
Pliki wideo mogą być nagrywane przy użyciu zarówno amatorskich jak i profesjonalnych urządzeń do rejestracji obrazu i dźwięku z zachowaniem minimum technicznego:
– Minimalna rozdzielczość wideo: 854×480 pikseli, optymalna rozdzielczość: 1280×720 pikseli
– Współczynnik proporcji obrazu: 16:9, pozioma orientacja obrazu
– Plik wideo musi być zintegrowany z dźwiękiem. Nie jest dopuszczalne przesłanie pliku wideo i pliku dźwiękowego osobno.
– Niedopuszczalne są jakiekolwiek korekty nagrania jak montaż, edycja obrazu czy dźwięku, zamiana podkładu dźwiękowego, jakakolwiek ingerencja cyfrowa w nagranie. Tego typu pliki będą automatycznie dyskwalifikowane.
Format pliku: AVI, MOV, MP4, WMV
do dnia 03.01.2022 r. na adres e-mailowy: eli49@op.pl z tytułem :
II Elbląski Konkurs Kolęd i Pastorałek.
5. Po przesłaniu i zarejestrowaniu zgłoszenia oraz przesłaniu pliku wideo nie ma możliwości zmiany repertuaru i wymiany przesłanego nagrania.
6. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 10.01.2022 roku .
7. Przebieg konkursu:
I. Uczestnicy wykonują po 1 kolędzie (pastorałce). Zachęcamy do wykonania tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek. Instruktorzy (opiekunowie) przesyłają nagrania video na adres e-mailowy: eli49@op.pl
II. Ocenie zostaną poddani uczestnicy konkursu w następujących kategoriach:
- soliści w wieku przedszkolnym oraz klas „0”,
- soliści szkół podstawowych klas 1-3,
- soliści szkół podstawowych klas 4-8.
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany w/w kategorii w zależności od liczby zgłoszeń.
Łączny czas prezentacji nie może przekroczyć 5 minut.
III. Wykonawców oceniać będzie komisja konkursowa (profesjonalne, niezależne i obiektywne jury), biorąc pod uwagę :
- dobór repertuaru, uwzględniający możliwości wokalne uczestników,
- czystość i poprawność wykonania,
- interpretacja,
- ogólny wyraz artystyczny
- jakość przesłanego nagrania.
IV. Dopuszcza się akompaniament lub podkład muzyczny (bez wokalu oraz chórków).
V. Przewiduje się nagrody za pierwsze miejsce w każdej kategorii i grupie wiekowej. Komisja wyłoni także miejsca II i III oraz nagrodę GRAND PRIX konkursu.
VI. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy.
VII. Sprawy nie ujęte w regulaminie rozstrzyga Organizator.
VIII. Dodatkowych informacji udziela p. Eliza Kaczmarczyk
tel. 502134505 i p. Klaudia Makowska 512201104.
----------
„II Elbląski Konkurs Pieśni i Pastorałek” on-line
13 stycznia 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 23 w Elblągu zakończył się II Elbląski Konkurs Kolęd i Pastorałek. To muzyczne przedsięwzięcie zostało objęte patronatem Prezydenta Miasta Elbląga Witolda Wróblewskiego oraz Biskupa Elbląskiego Jacka Jezierskiego. Konkurs ze względu na ograniczenia przepisów sanitarnych odbył się tak jak w poprzednim roku w formie on-line. Do konkursu zaproszone zostały wszystkie dzieci z elbląskich przedszkoli i szkół podstawowych, których opiekunowie, instruktorzy i nauczyciele mogli nadesłać w formie wideoprezentacji. Do rywalizacji wokalnych przystąpiło 42 chętnych wykonawców w różnych kategoriach wiekowych.
Niezależne jury w składzie: pani Monika Wilkiewicz (nauczyciel w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu)- przewodnicząca jury, pani Urszula Leśniewska (absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, wydziału instrumentalistyki w klasie skrzypiec, wokalistka, nauczyciel) – członek jury oraz pan Piotr Baranowski (nauczyciel w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych) - członek jury, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w następujących kategoriach:
Kategoria: soliści dzieci przedszkolne
Wyróżnienie: Jakub Kalkowski - Przedszkole nr 15
Wyróżnienie: Klara Prusik – Oddział Przedszkolny przy SP23
Trzecie miejsce: Hanna Kaśkiewicz – Przedszkole nr 15
Drugie miejsce: Nina Rutyna – Przedszkole nr 4
Pierwsze miejsce: Liliana Rogalska – Oddział Przedszkolny przy SP23
Kategoria: soliści klas 1- 3 szkół podstawowych
Wyróżnienie: Nadia Indyk – SP 9
Wyróżnienie: Igor Jacewicz – SP21
Trzecie miejsce: Dominika Marcula – SP16
Drugie miejsce: Wiktoria Leśniak – SP25
Pierwsze miejsce: Łucja Kaczmarczyk - ZPSM
Kategoria: soliści klas 4-8 szkół podstawowych
Trzecie miejsce: Rafał Stańczewski – SP19
Drugie miejsce: Idalia Borkowska – SP9
Pierwsze miejsce: Agata Gastoł – SP9
GRAND PRIX KONKURSU:
Hubert Sartanowicz – SP19
Organizatorzy konkursu SP nr23 w składzie: Eliza Kaczmarczyk , Monika Chojecka, Klaudia Makowska składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom, rodzicom opiekunom oraz sponsorom, dzięki którym każdy uczestnik „II Elbląskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek” został nagrodzony. Szczególne uznanie Szkoła Podstawowa nr 23 przekazuje:
- Księdzu Biskupowi Jackowi Jezierskiemu,
- Nadleśnictwu Elbląg,
- Firmie „ Kluczyk Elbląg” Joanna i Wojciech Derebeccy,
- Hurtowni Papierniczej - Panu Zbigniewowi Tupajowi,
- Proboszczowi Parafii pw Wszystkich Świętych – Księdzu Arturowi Radackiemu,
- Firmie „ Monika Cybulska-Mgr Fizjoterapii”
- Księdzu Zbigniewowi Kuleszowi
- Księdzu Piotrowi Makowskiemu
Zachęcamy do obejrzenia filmowej relacji z „II Elbląskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek” na stronie II Konkurs Kolęd i Pastorałek - YouTube
----------
„Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym”
w Szkole Podstawowej nr 23 w Elblągu
W „ Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych” to dla naszej kameralnej szkoły nowe wyzwanie. W ostatnich latach podejmowaliśmy się wielu działań związanych z kształtowaniem tożsamości narodowej i pielęgnowaniu tradycji, co potwierdza uzyskanie w 2018 roku Certyfikatu „ Szkoła Wierna Dziedzictwu”. W tym roku postanowiliśmy dołączyć do największego tego typu przedsięwzięcia sportowo- edukacyjnego na świecie. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła powiększyła liczbę lokalizacji, w których odbywa się akcja „ Tropem wilczym”. Na nasz pierwszy bieg, który odbył się 1 marca, stawiło się szesnastu dzielnych sportowców. Trasę wyznaczyła nauczycielka nauczania fizycznego Pani Alicja Białczyk. Oficjalnego otwarcia biegu podjęła się dyrektor szkoły Pani Anna Sobolak, która kibicowała naszym uczniom. Symboliczny dystans 1963 metrów pierwsza pokonała Paulina Pastusiak z klasy 8b. Drugie miejsce zdobyła Emilia Marcinowska z 7a. Trzeci medal przypadł w udziale Kacprowi Rzepczyńskiemu z klasy 5a.
Mamy nadzieję, że w kolejnej edycji „wilczy zapał” udzieli się również nauczycielom, a nasz pierwszy raz to dopiero początek wspólnego biegu patriotycznego, który swą formą obejmie także rodziców uczniów, by wspólnie tworzyć „ wszystko, co Polskę stanowi”.
----------
Udział SP nr 23 w międzynarodowym projekcie Erasmus +
W ramach współpracy międzynarodowego programu Erasmus+, uczniowie z naszej szkoły wraz z nauczycielami Panią Iwoną Głowińska oraz Małgorzatą Ferdyn przebywali w dniach 21.03- 27.03. 2022r. w mieście Battipaglia we Włoszech, w regionie Kampania. W trakcie spotkania zaprezentowaliśmy władzom miasta Battipaglia hymn Polski oraz wyświetliliśmy prezentację „Obszary zagrożone i ginące ekosystemy w Polsce”. Celem było ukazanie społeczności z Portugalii, Włoch, Łotwy i Rumunii kultury polskiej oraz kształtowanie tożsamości pluralistycznej, tolerancji w stosunku do różnych kultur.
----------
Szkolna galeria plakatów poświęcona „Neli”
Po przeprowadzonym cyklu lekcji poświęconych Żołnierzom Wyklętych, w klasach 4-8, ogłoszono konkurs na plakat o Anieli Gliniak. Wpłynęło 20 prac wykonanych dowolną techniką. Zostały one zaprezentowane na tablicach stojących i wiszących. Celem przedsięwzięcia było upowszechnienie wśród uczniów wiedzy o żołnierzach Wojska Polskie-go, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem całej społeczności szkolnej. Gratulujemy inwencji twórczej autorom plakatów o „ Neli”.
----------
Pomnik dla ”Neli”
W ramach działań „Żołnierze Wyklęci – Zapomniani Bohaterowie” Aniela Gliniak została bohaterką Szkoły Podstawowej nr 23 w Elblągu. Po przeprowadzonych lekcjach o postaciach żołnierzy wyklętych „ Nela” zagościła w sercach naszych uczniów. Została wyłoniona większością głosów w szkolnych wyborach. Kolejnym etapem było zorganizowanie konkursu na plakaty poświęcone właśnie „Neli”. Wielka wystawa na szkolnym holu, przyciągająca wzrok wchodzących, ukazywała postać Anieli Gliniak. Uczniowie zilustrowali nie tylko jej wizerunek, ale także fakty z życia naszej „żołnierki”. Jakie losy skrywa ta ładna twarz o łagodnych oczach, patrząca na nas z biało-czarnej fotografii? Przyglądając się „ Neli” musimy przenieść się na sam początek okupacji niemieckiej, gdzie działała w konspiracji narodowej. Pełniła tam funkcję kurierki i kolporterki prasy podziemnej. Trzykrotnie aresztowało ją gestapo. Od października 1943 r. była więźniarką obozu koncentracyjnego w Auschwitz. W kwietniu 1946 r. przeszła w Krakowie kurs szkoleniowo-organizacyjny łączniczek Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W 1951 r., pracując w Warszawie, nawiązała współpracę z członkami Stronnictwa Narodowego tworzącymi siatkę łącznościowo -informacyjną podległą Radzie Politycznej w Londynie. Została aresztowana przez UB w Warszawie. Zarzucono jej szpiegostwo. 28 IV 1952 r. została skazana na karę piętnastu lat pozbawienia wolności. Przez dwa lata więziono ją w Inowrocławiu, a następnie w Fordonie. Na wolność wyszła 19 V 1956 r. Mieszkała w Jarosławiu, a następnie w Toruniu, gdzie zmarła 11 IV 2000 r.
Data jej śmierci stała się miesiącem, w którym nasza szkolna społeczność będzie oddawać corocznie hołd „Neli’, kultywując tym samym pamięć o tych, których zwiemy „ Żołnierzami Wyklętymi”. 29 kwietnia 2022r. ,w przeddzień obchodów Święta Konstytucji 3 maja, uroczyście odsłonięto pomnik poświęcony postaci Anieli Gliniak. Przy głazie z tabliczką, na której widnieje napis ”Pamięci Anieli Gliniak ps. ”Nela”. Cześć i chwała bohaterom”, wartę objął poczet sztandarowy. Odśpiewano hymn narodowy. Uroczystemu przemówieniu, wygłoszonemu przez Panią Dyrektor Annę Sobolak, przysłuchiwali się wszyscy uczniowie oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych SPnr23. Uroczystość uświetniła także pieśń patriotyczna pt. „Niezwyciężeni” wykonana przez szkolny chór „ Słoneczny squad”. Dodatkowym elementem było ułożenie malutkich kamyczków wokół pomnika, mającym na celu kształtowanie współuczestniczenia w pielęgnowaniu tradycji.
O tej pory Szkoła Podstawowa nr23 w Elblągu przejmuje opiekę nad miejscem pamięci o „ Neli”.
Dołączone pliki: