Goście z Erasmusa w naszej szkole

Dodano dnia: 02.02.2023

W dniach 30.01- 03.02.2023 w naszej szkole gościmy nauczycieli z zaprzyjaźnionych szkół z Włoch, Łotwy, Rumunii, Portugalii realizujących wraz z  naszą szkołą projekt Erasmus+ ‘’Ocalmy rajskie ogrody Europy”. Celem spotkania jest podsumowanie pracy w projekcie, praktyczne zastosowanie metod arteterapii w pracy z uczniem zaburzonym i  niedostosowanym, poznanie fauny i flory naszego regionu  - naszych rajskich ogrodów. Każdy dzień obfitował w wiele atrakcji. Nasi goście z zagranicy uczestniczyli w zajęciach z arteterapii prowadzonych  przez p. Teresę Wójcik oraz nauczycieli i uczniów ze świetlicy KARAN, zwiedzali zamek w Malborku biorąc udział w warsztatach z kaligrafii. Pisanie gotykiem było nie lada wyzwaniem. Nasi goście byli zauroczeni zamkiem. Nie zabrakło również zajeć z dziećmi, które uczęszczają na spotkania do świetlicy socjoterapeutycznej Karan,  prowadzonych przez  Panią Irenę Adamiak znakomitą aktorkę Teatru Dramatycznego w Elblągu. Były to zajęcia z animacji tkaniny. Celem zadań było pokazanie jak w praktyce zastosować narzędzia arteterapii np. przy pomocy tkanin różnego koloru. Tematem zajęć były żywioły. Wszyscy wspaniale się bawili a dla naszych gości była to cenna lekcja jak w praktyce wykorzystać narzędzia arteterapii  w codziennej pracy nauczyciela, szczególnie w pracy z dzieckiem  o specjalnych potrzebach edukacyjnych.  Działania nauczycieli ze świetlicy "Karan" ich praca  i zaangażowanie  wzbudzały autentyczny podziw naszych gości. Kolejnym punktem  była wspólna wizyta w Teatrze Dramatycznym, zwiedzanie sceny , kulis oraz pracowni charakteryzatorskich. W czwartek nasi goście odwiedzili Frombork . Tu zapoznali się z życiem Mikołaja  Kopernika i przygotowaniami do obchodów 550 rocznicy urodzin. W programie nie zabrakło takich atrakcji jak   zwiedzanie katedry , muzeum oraz wieży Radziejowskiego. Duże zainteresowanie naszych gości wzbudził sposób  jak zidentyfikowane zostały szczątki astronoma. Kolejnym punktem naszej wyprawy była Stegna. Tu uczestnicy projektu  mogli zobaczyć zimowy sztorm na Morzu Bałtyckim oraz podziwiać zimowy krajobraz Mierzeji Wiślanej.Piątek był ostatnim dniem pobytu nauczycieli ze szkół w Rumunii, Portugalii, Łotwy i Włoch, którzy  wraz z naszą szkołą realizują projekt „ Ocalmy rajskie ogrody Europy”. Dzień ten był poświęcony poznaniu fauny i flory Morza Bałtyckiego. Nasi goście wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pracownika naukowego w Gdyńskim Akwarium gdzie oglądali prezentację związaną z warunkami  panującymi w rejonie Morza Bałtyckiego, poznawali przedstawicieli planktonu i organizmów wyższych zamieszkujących wody morza. Po zakończeniu warsztatów nasi goście mieli okazję zwiedzić Akwarium, poznać gatunki zamieszkujące środowiska wodne i wodno-lądowe w różnych  strefach klimatycznych. To był niezapomniany dzień, a sztorm i zawieja śnieżna była, szczególnie dla nauczycieli z południa Europy, niesamowitym zjawiskiem przyrody. Wizyta w naszej szkole oraz poznanie naszego miasta i okolic na długo pozostanie w pamięci naszych przyjaciół z projektu Erasmus +.

Autor: Magda

Erasmus 2023