Pomnik dla "Neli"

Dodano dnia: 16.05.2022

Pomnik dla  ”Neli"

W ramach działań „Żołnierze Wyklęci – Zapomniani Bohaterowie” Aniela Gliniak została bohaterką Szkoły Podstawowej nr 23 w Elblągu. Po przeprowadzonych lekcjach o postaciach żołnierzy wyklętych „Nela” zagościła w sercach naszych uczniów. Została wyłoniona większością głosów w szkolnych wyborach. Kolejnym etapem było zorganizowanie konkursu na plakaty poświęcone właśnie „Neli”. Wielka wystawa na szkolnym holu, przyciągająca wzrok wchodzących, ukazywała postać Anieli Gliniak. Uczniowie zilustrowali nie tylko jej wizerunek, ale także fakty z życia naszej „żołnierki”. Jakie losy skrywa ta ładna twarz o łagodnych oczach, patrząca na nas z biało-czarnej fotografii? Przyglądając się „Neli” musimy przenieść się na sam początek okupacji niemieckiej, gdzie działała w konspiracji narodowej. Pełniła tam funkcję kurierki i kolporterki prasy podziemnej. Trzykrotnie aresztowało ją gestapo. Od października 1943 r. była więźniarką obozu koncentracyjnego w Auschwitz. W kwietniu 1946 r. przeszła w Krakowie kurs szkoleniowo-organizacyjny łączniczek Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W 1951 r., pracując w Warszawie, nawiązała współpracę z członkami Stronnictwa Narodowego tworzącymi siatkę łącznościowo-informacyjną podległą Radzie Politycznej w Londynie.  Została  aresztowana przez UB w Warszawie. Zarzucono jej szpiegostwo. 28 IV 1952 r. została  skazana na karę piętnastu lat pozbawienia wolności. Przez dwa lata więziono ją w Inowrocławiu, a następnie w Fordonie. Na wolność wyszła 19 V 1956 r. Mieszkała w Jarosławiu, a następnie w Toruniu, gdzie zmarła 11 IV 2000 r.

Data jej śmierci stała się miesiącem, w którym nasza szkolna społeczność będzie oddawać corocznie hołd „Neli’, kultywując tym samym pamięć o tych, których zwiemy „Żołnierzami Wyklętymi”. 29 kwietnia 2022r. ,w przeddzień obchodów Święta Konstytucji 3 maja, uroczyście odsłonięto pomnik poświęcony postaci Anieli Gliniak. Przy głazie z tabliczką, na której widnieje napis ”Pamięci Anieli Gliniak ps. ”Nela”. Cześć i chwała bohaterom”, wartę objął poczet sztandarowy. Odśpiewano hymn narodowy. Uroczystemu przemówieniu, wygłoszonemu przez Panią Dyrektor Annę Sobolak,  przysłuchiwali się wszyscy uczniowie oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych SP nr23. Uroczystość uświetniła także pieśń patriotyczna pt. „Niezwyciężeni” wykonana przez  szkolny chór „Słoneczny squad”. Dodatkowym elementem było ułożenie malutkich kamyczków wokół pomnika, mającym na celu kształtowanie współuczestniczenia w pielęgnowaniu tradycji.

O tej pory Szkoła Podstawowa nr23 w Elblągu przejmuje opiekę nad miejscem pamięci o  „Neli”.