www.info.elblag.pl

Dodano dnia: 15.05.2017

Pracownicy i uczniowie SP 23 napisali list do Królowej Anglii. Elżbieta II właśnie im odpisała!

2017-05-15, 08:00, z kategorii , www.info.elblag.pl
Fot. Ryszard Biel

Szkoła Podstawowa nr 23 udowodniła, że dla chcącego nic trudnego. W lutym br. pracownicy i uczniowie tej placówki postanowili napisać list do... Królowej Anglii Elżbiety II. Pomysł był nietuzinkowy jednak bardziej niezwykłe jest to, że niedawno otrzymali odpowiedź!

Co zawierał list?

Wiadomości o Elblągu oraz o powiązaniach historycznych pomiędzy Polską i Anglią. Królowa dowiedziała się, że angielscy kupcy mieli w Elblągu   swoje przedstawicielstwa handlowe oraz składy towarów. Z Anglii sprowadzano wysokiej jakości sukno i wełnę, a na Wyspy eksportowano   zboże oraz świerkowe drewno. Popularność polskiego świerka wykorzystywanego w angielskim szkutnictwie była tak duża, że drzewo to nazwano „spruce”, co jest zapożyczeniem z języka polskiego, ponieważ   drewno sprowadzano   z   Prus Królewskich. Na skutek wielu wydarzeń historycznych wymiana handlowa uległa ograniczeniu , ale     słowo ‘’spruce’’   w języku angielskim pozostało

- opowiada Joanna Celińska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 23.

Oczywiście nie zapomniano także o opisie samej szkoły.  - Treścią listu była także informacja, że Szkoła Podstawowa nr 23   od 2006 roku   realizuje projekty finansowane ze środków EU, które mają na celu wymianę kulturową z dziewięcioma szkołami w Europie. W ramach Programu Erasmus +   „ W rajskim ogrodzie Europy” nauczyciele wraz z uczniami odwiedzili takie państwa jak: Łotwę, Włochy, Hiszpanię, Grecję oraz Austrię. Wymiana doświadczeń, dzielenie się wiedzą   byłoby niemożliwe, gdyby nie znajomość języka angielskiego, dlatego w naszej szkole dzieci uczą się go już od najmłodszych klas - mówi Joanna Celińska. - Dzięki temu, uczestnicząc w projektach, mogą porozumiewać się ze swoimi rówieśnikami z zaprzyjaźnionych szkół   europejskich. Dla nauczycieli projekty są cennym źródłem wiedzy, a dla naszych uczniów stanowią przykład zastosowania języka w sytuacjach dnia codziennego oraz dalszą zachętą do pracy nad opanowaniem   mowy   Szekspira.

SP 23 skupia się na zachęcaniu uczniów do poznawania innych kultur. - Jej Królewska Mość dowiedziała się także, że w naszej szkole organizowany jest   również „Dzień języków obcych”, których celem jest przybliżenie kultury danego państwa dodała Joanna Celińska. - Uczniowie przygotowują stroje, piosenki, tańce, inscenizacje czy potrawy charakterystyczne dla określonego kraju. Każda klasa prezentuje wybrane przez siebie państwo. Wśród nich jest także Wielka Brytania.

W kwietniu br. SP 23 otrzymała odpowiedź. W imieniu Królowej list przesłała Dama Dworu ( Lady-in Waiting).

Królowej życzeniem jest, abym w jej imieniu napisała i podziękowała Wam za list, książkę oraz broszurkę, która była dołączona do listu. To było bardzo uprzejme z Waszej strony poinformować jej Królewską Mość o Waszym mieście Elblągu. Królowa była bardzo zainteresowana Waszą wymianą kulturalną prowadzoną z innymi szkołami europejskimi w ramach realizowanych i koordynowanych projektów. Chcę jeszcze raz podziękować za Waszą kreatywność, troskę, jaką wykazujecie w dziedzinie edukacji młodych ludzi, tak jak to w liście zostało przedstawione

czytamy w liście od Lady -in Waiting

Pracownicy i uczniowie SP 23 udowodnili, że nie ma rzeczy niemożliwych. Z zapartym tchem czekamy na to, jaki wyznaczą sobie kolejny cel.