KRÓLOWA ELŻBIETA II

Dodano dnia: 12.05.2017

Królewskie listy

Królowa Anglii Elżbieta II odpisała na list wysłany przez Szkołę Podstawową nr 23

W lutym Szkoła Podstawowa nr 23 wysłała list z  serdecznymi pozdrowieniami dla Jej  Królewskiej Mości. W liście zawarto wiadomości o Elblągu oraz o powiązaniach historycznych pomiędzy Polską i Anglią. Królowa dowiedziała się, że angielscy kupcy mieli w Elblągu  swoje przedstawicielstwa handlowe oraz składy towarów. Z Anglii sprowadzano wysokiej jakości sukno i wełnę, a na Wyspy eksportowano  zboże oraz świerkowe drewno. Popularność polskiego świerka wykorzystywanego w angielskim szkutnictwie była tak duża, że drzewo to nazwano „spruce”, co jest zapożyczeniem z języka polskiego, ponieważ  drewno sprowadzano  z  Prus Królewskich. Na skutek wielu wydarzeń historycznych wymiana handlowa uległa ograniczeniu , ale   słowo ‘’spruce’’  w języku angielskim pozostało.

Treścią listu była także informacja, że Szkoła Podstawowa nr 23  od 2006 roku  realizuje projekty finansowane ze środków EU, które mają na celu wymianę kulturową z dziewięcioma szkołami w Europie. W ramach Programu Erasmus +  „ W rajskim ogrodzie Europy” nauczyciele wraz z uczniami odwiedzili takie państwa jak: Łotwę, Włochy, Hiszpanię, Grecję oraz Austrię. Wymiana doświadczeń, dzielenie się wiedzą  byłoby niemożliwe, gdyby nie znajomość języka angielskiego, dlatego w naszej szkole dzieci uczą się go już od najmłodszych klas. Dzięki temu, uczestnicząc w projektach, mogą porozumiewać się ze swoimi rówieśnikami z zaprzyjaźnionych szkół  europejskich. Dla nauczycieli projekty są cennym źródłem wiedzy, a dla naszych uczniów stanowią przykład zastosowania języka w sytuacjach dnia codziennego oraz dalszą zachętą do pracy nad opanowaniem  mowy  Szekspira.

Jej Królewska Mość dowiedziała się także, że w naszej szkole organizowany jest  również „Dzień języków obcych”, których celem jest przybliżenie kultury danego państwa. Uczniowie przygotowują stroje, piosenki, tańce, inscenizacje czy potrawy charakterystyczne dla określonego kraju. Każda klasa prezentuje wybrane przez siebie państwo. Wśród nich jest także Wielka Brytania.

Odpowiedź z Windsoru nadeszła  w kwietniu.

Oto treść listu, który w imieniu Jej Królewskiej Mości przesłała Dama Dworu  ( Lady-in Waiting)

Do pracowników i uczniów Szkoły Podstawowej nr 23

„ Królowej życzeniem jest, abym w jej imieniu napisała i podziękowała Wam za list, książkę oraz broszurkę, która była dołączona do listu.

To było bardzo uprzejme z Waszej strony poinformować jej Królewską Mość o Waszym mieście Elblągu. Królowa była bardzo zainteresowana Waszą wymianą kulturalną prowadzoną z innymi szkołami europejskimi w ramach realizowanych i koordynowanych projektów.

Chcę jeszcze raz podziękować za Waszą kreatywność, troskę, jaką wykazujecie w dziedzinie edukacji młodych ludzi, tak jak to w liście zostało przedstawione.”

Lady -in Waiting