Święta Majowe ...

Dodano dnia: 30.04.2021

Święta Majowe

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. W tym roku będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Warto przypomnieć sobie, dlaczego świętujemy, skąd wzięły się święta majowe.

1 Maja

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.

2 Maja

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie.

3 Maja

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości. Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, okupacji hitlerowskiej oraz w czasach komunizmu. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

Majowe święta mają umacniać poczucie polskiej wspólnoty narodowej ponad granicami państw i ponad podziałami ideowymi. Przypominać rodakom żyjącym na obczyźnie o ich korzeniach i pomagać w zachowaniu świadomości narodowej, a żyjącym w ojczyźnie pozwolić na wyrażenie patriotyzmu i dumy ze swego kraju i narodu.

Najprostszą metodą, aby uczcić te święta jest wywieszenie Flagi Rzeczpospolitej Polskiej na terenie swojej posesji. W ten sposób możecie okazać szacunek symbolom narodowym Polski i naszemu dziedzictwu kulturowemu.

Święta Majowe   Z okazji 230 rocznicy Konstytucji 3 Maja     uczniowie z     klas I-III wykonali prace   plastyczne związane z   polskimi symbolami   narodowymi jak: kotyliony, flagi , mapy z naniesionymi stolicami naszego kraju na przestrzeni wieków.

Klasy starsze zaangażowały się w przygotowanie prac fotograficznych i plastycznych, obrazujących i odnoszących się do symboli narodowych. Nadsyłane zdjęcia oraz indywidualne rysunki będą sukcesywnie zamieszczane na stronie SPnr23.

Autor: Ewa Oklesińska, Mirosława Bisaga.