Dodano dnia: 10.11.2020

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę nieodległości w 1918 roku. Po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Święto zostało ustanowione świętem państwowym w 1937 roku. W czasie okupacji obchodzenie tego święta było zabronione, podobnie po II wojnie światowej, w czasach rządu komunistycznego. Dopiero sejm odrodzonej Rzeczpospolitej przywrócił dzień 11 listopada  jako Narodowe Święto Niepodległości.

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie.

Uczestnicząc w tym święcie dajemy wyraz pamięci o wszystkich tych, dzięki, którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Dzięki którym przetrwał nasz język, kultura i tradycja.

Ważne narodowe święta mają w naszej placówce szczególnie uroczystą oprawę, ponieważ mamy w pamięci słowa Księdza Kardynała Wyszyńskiego : „...okruchy dziejów narodu są mocą jego ducha, trzeba więc podawać młodemu pokoleniu to pożywienie, aby naród nie zatracił związku z dziejami. Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości.”

W tym roku obchodzenie tego Święta z powodu pandemii będzie inne. Będziemy uczestniczyć w nim za pośrednictwem telewizji i internetu.  Uczniowie naszej szkoły i przedszkola uczcili ten dzień śpiewając podczas zajęć różne pieśni patriotyczne, żołnierskie, partyzanckie czy harcerskie takie jak: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Szara Piechota”, „Szary mundur”, „Warszawskie dzieci”, „Idą leśni”, „ Rota”, „ Co to jest niepodległość”.

Najważniejszą jednak pieśnią był hymn państwowy - Mazurek Dąbrowskiego, śpiewany w całości – 4 zwrotki.  Uczniowie wykonywali także prace plastyczne różnymi technikami ukazując polskie symbole narodowe takie jak godło , flaga, barwy narodowe.