Geoplany matematyczne

Dodano dnia: 06.11.2019

Uczniowie klasy 5b na zajęciach z wykorzystaniem Geoplanów matematycznych. Dzieci rozwijały swoją koordynację wzrokowo-ruchową, przedstawiały figury geometryczne, rozwijały wyobraźnię, poznawały kierunki oraz planowały swoje ruchy na geoplanie. Geoplan wymyślił Caleb Gattegno, egipski naukowiec. Pierwsza tablica tego typu to był kwadratowy kawałek drewna, w który następnie w identycznych odległościach wbito gwoździe. Na te gwoździe nakładano gumki recepturki. Taka tablica okazała się na tyle skuteczna, że istnieje po dziś, a ma tak wszechstronne zastosowanie, że trudno wszystkie wyliczyć. Tematy, które pomaga opanować to z pewnością: – kształty – odbicie – podobieństwo – przystawanie – obrót – kąty – skala – liczenie (dodawanie, mnożenie) – powierzchnia – obwód – cyfry i litery.

Autor: Aneta

Geoplany matematyczne