Warsztaty o misiu Wojtku

Dodano dnia: 03.03.2017

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23 uczestniczyli w dniu 28 lutego 2017r. w warsztatach na temat historii Misia Wojtka z II Korpusu gen. Władysława Andersa.  Zajęcia przeprowadziła Barbara Męczykowska z IPN w Gdańsku. Warsztaty zorganizowane zostały w Przystanku Historia im. Janusza Kurtyki w Elblągu. Historia niezwykłego niedźwiedzia-kaprala Wojtka, który walczył u boku Polaków z armii generała Władysława Andersa zadziwiła cały świat. Niedźwiadka przygarnęli w kwietniu 1942 roku polscy żołnierze w drodze z Pahlevi w Iranie do Palestyny. Dostali go za parę puszek konserw od przygodnie napotkanego perskiego chłopca. Matka niedźwiadka została zabita, a jego samego adoptowali żołnierze 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim. W ten sposób Wojtek, bo tak został nazwany zaczął karierę wojskową. Historia Kaprala Wojtka jest niezwykła, o czym przekonali się słoneczni uczniowie.

Warsztaty o Niedźwiedziu Wojtku, który poszedł na wojnę z 2. Korpusem Polskim organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej