Z wizytą  na Litwie

Dodano dnia: 23.05.2018

W ramach współpracy międzynarodowej programu Erasmus+, uczniowie z naszej szkoły wraz z nauczycielami  oraz  partnerzy biorący udział w projekcie  ‘Zielona Europa’ z, Łotwy, Słowenii i Włoch  przebywali  w dniach

7.05- 11.05.2018 w Poniewieżu na Litwie. W czasie pięciodniowego pobytu mieliśmy okazję poznać bogatą kulturę, historię i przyrodę Litwy. Zwiedzaliśmy Anykszczai, spacerowaliśmy ścieżką ponad lasami podziwiając piękno przyrody. Odwiedziliśmy także Krekenava Park Regionalny gdzie przyrodę poznaje się wszystkimi zmysłami. Duże wrażenie na nas zrobiły  przepiękne krajobrazy meandrów rzek , rezerwat żubrów, zamek w Trokach położony na malowniczej wyspie. W programie pobytu znalazło się także miejsce na poznanie kultury, tradycji i historii Litwy.

Wiele niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam wycieczka do Wilna. Mieliśmy okazję wędrować śladami Adama Mickiewicza, odwiedzić Ostrą Bramę czy też Uniwersytet  Wileński. Duże wrażenie na naszych uczniach wywarła wizyta na Cmentarzu na Rossie, gdzie znajdują się groby legionistów

J. Piłsudskiego, wybitnych Polaków - J. Lelewela, W. Syrokomli, uczonych profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego. Nasi uczniowie wraz z członkami Związku Piłsudczyków złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Matki Piłsudskiego i Serca Jej Syna w rocznicę śmierci Marszałka. Wspólnie wysłuchali przemówienia i odśpiewali ‘My pierwsza brygada’’. Uczniowie, którzy przybywali u litewskich   rodzin, mieli okazję nie tylko zaprzyjaźnić się, ale poznać tradycje i obyczaje  tych rodzin. Uczestnicy spotkania wspólnie z uczniami ze szkoły litewskiej brali udział w zajęciach muzycznych, językowych i wycieczkach.  Wizyta była dobrą  okazją do wymiany doświadczeń, spotkania z władzami miasta, szkoły, nauczycielami, zawarcia nowych przyjaźni.

Z wizytą  na Litwie